Všechen textil nabízený v Benefičním obchodě Hnutí DUHA je vyroben z biomateriálů, a to při zachování všech etických a udržitelných principů výroby. Označení eticky vyrobeného produktu zaručují výrobu bez porušování pracovních podmínek, k nimž patří dodržování pracovní doby, hygienických podmínek nebo zákaz dětské práce. Při výrobě se navíc vyprodukuje o 90 % méně škodlivých emisí CO2. Hotové textilní výrobky dodržují přísné limity přítomnosti a množství látek škodlivých organismu. Při výrobě se využívají zásadně certifikované udržitelné zdroje energie, například energie vyráběná větrnými elektrárnami. Indické území, ze kterého bavlna pochází, nebylo zvoleno náhodou – je to oblast, která získává 95 % vody z monzunových dešťů.

Při výběru zboží do e-shopu Hnutí DUHA klademe důraz zejména na jeho původ. Výrobek musí být sociálně spravedlivý a zároveň při jeho výrobě nesmí být poškozováno životní prostředí. České i zahraniční firmy původ zboží často dokládají certifikátem. Ovšem to, že výrobek žádný udělený certifikát nemá, ještě neznamená, že by nemohl být kvalitní, vyrobený ekologicky šetrně a že se za ním neskrývá příběh, který stojí za vaši pozornost. Existuje totiž řada výrobků, jež jsou lokální, z chráněných dílen nebo od prověřeného malovýrobce.

Přehled certifikátů

Certifikovaná ochrana zdravotní nezávadnosti Öko-Tex Standard 100 dává jistotu celému výrobnímu a obchodnímu řetězci (od výrobce přes zpracovatele, distributora a prodejce až po konečného spotřebitele). Výrobek označený visačkou Öko-Tex Standard 100 zaručuje nepřítomnost alergizujících barviv, potencionálních karcinogenních barviv nebo podobných vedlejších zplodin obsahujících těžké kovy. Také garantuje soulad s prahovými hodnotami pro pesticidy a Ph je přívětivé pokožce. Více informací najdete zde: https://www.oeko-tex.com/de/worldwide.html.

 

 

 

Mezinárodní bio textilní certifikát GOTS je pro svoji komplexnost v současné době nejuznávanější. Jeho standardy upravují nejen ekologická, ale i sociální a etická hlediska textilního zemědělství a výroby, mezi která patří například zákaz použití geneticky modifikované bavlny, zákaz používání formaldehydu či aromatických rozpouštědel či zákaz chemikálií nebezpečných pro životní prostředí. Mezi zaručené pracovní podmínky se řadí kupříkladu zákaz dětské práce, hygiena a bezpečnost pracovního prostředí, minimální stanovená mzda, zákaz diskriminace nebo hrubého a nedůstojného zacházení s pracovníky. Další informace hledejte zde: http://www.global-standard.org/.

 

 

 

 

Certifikace společnosti Fair Wear Foundation zaručuje etické pracovní podmínky. Členské společnosti podepsaly kodex pracovních praktik FWF, a zavázaly se tak k monitorování výrobních článků svých dodavatelů. FWF samozřejmě také kontroluje, že se kodex pracovních praktik ve výrobních procesech skutečně zavádí a dodržuje. Další informace naleznete na webových stránkách http://www.fairwear.org/.

 

 

 

 

Soil Association je britská organizace kontrolující ekologické standardy biotextilu, biopotravin a biokosmetiky. Standardy zahrnují proces produkce a zpracování přírodních vláken včetně kůže. Pokud materiál obsahuje nejméně 95 % surovin v biokvalitě (vyjma doplňků, jako jsou knoflíky, patenty apod.), může nést označení organic. Zbylých 5 % mohou tvořit jakákoli vlákna včetně syntetických, nejsou-li na seznamu nepovolených látek. Ani použití GMO surovin není povoleno. Více podrobností se dozvíte zde: http://www.soilassociation.org/.

 

 

 

 

Fair Trade je způsob obchodu, který dává příležitost pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v rozvojových zemích uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Spotřebitelům pak poskytuje jedinečnou možnost zapojit se prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně do snižování chudoby lidí na celém světě. Celý koncept je založen na partnerství mezi těmi, kteří vyrábějí zboží, a těmi, kteří jej spotřebovávají. Pro domovskou stránku certifikační společnosti, na níž najdete všechny informace, klidněte sem: http://www.fairtrade.net/.

 

 

Ecogarantie je belgická ochranná známka pro ekologicky šetrné výrobky. U takto označeného výrobku si mohou být zákazníci jisti, že splňuje nejpřísnější požadavky z hlediska kvality, bezpečnosti a udržitelnosti a že obsahuje pouze přírodní látky pocházející z kontrolovaného ekologického zemědělství. Logo najdete nejčastěji na kosmetických výrobcích, čisticích prostředcích a na mnoha dalších druzích výrobků. Výrobky s označením Ecogarantie jsou kontrolovány nezávislou certifikační organizací Ecocert a Integra. Další podrobnosti hledejte na webových stránkách http://www.ecogarantie.com/.

 

 

 

 

Jedná se o označení výrobků pocházejících z ekologického zemědělství, které zaručuje francouzská certifikační společnost. Vedle značky je na obalu uvedeno, kolik procent surovin ve výrobku je přírodního původu, ekologického původu a biopůvodu. Veškeré další informace najdete zde: http://www.ecocert.com/.

 

 

 

 

Ekologicky šetrný výrobek a služba je označení pro produkty zahrnuté do seznamu, který spravuje EU. Udělování této ekoznačky zprostředkovává CENIA, Česká informační agentura životního prostředí. V seznamu stovky českých certifikovaných ekologicky šetrných výrobků a služeb najdete vše možné, od vodou ředitelných nátěrových hmot přes teplovodní kotle, papírenské výrobky či čisticí prostředky až po ekologicky šetrné služby, které nabízí turistický ruch či školství. Komise odborníků hodnotí životní cyklus každého výrobku. Jde o snahu snížit dopad celého životního cyklu výrobku na životní prostředí. Seznamy označených výrobků a směrnic s příslušnými požadavky a další podrobné informace najdete zde: http://www.ekoznacka.cz/__C12571B20041E945.nsf/$pid/MZPMSFHMV9DV.

 

 

 

Značka zaštiťuje výrobek, na jehož výrobu bylo použito dřevo z šetrně a udržitelně obhospodařovaných lesů, které nejsou ohroženy nelegální těžbou ani nešetrnými lesnickými praktikami. Značka FSC (Forest Stewardship Council) navíc zajišťuje spravedlivou mzdu, bezpečnost práce a možnost vzdělávání lidem, kteří v lese a na zpracování výrobku pracují. Více informací o certifikaci FSC naleznete na webových stránkách http://www.czechfsc.cz/.

 

 

 

 

 

Bambusová trička

Výhody materiálu

  • Jemnost – Trička jsou vyrobena z velmi jemného materiálu. Můžete si ho představit asi tak, jako kdybyste se dotýkali hedvábí smíchaného s kašmírem. Tento materiál však není náročný na údržbu. Můžete ho bez obav vyprat v pračce na 30–40 °C.
  • Absorpční vlastnosti – Díky jedinečné stavbě bambusového vlákna může oblečení zachytit a odvést až 3x více vlhkosti než bavlna. Vlákno saje a šetrně odpařuje pot tak, že pokožku nevysouší, ale přebytek potu vždy spolehlivě odvede. Udržuje tím na pokožce přirozené prostředí.
  • Prodyšnost – Bambusové vlákno je duté a na jeho povrchu je velké množství mikrospár a otvorů. Proto je tričko mimořádně prodyšné, což jistě oceníte zejména v horkých letních dnech.
  • Termoregulační vlastnosti – Termoregulační vlastnosti tohoto trička jsou vhodné do našich klimatických podmínek. V zimě vás bude tričko hřát a v létě chladit.
  • Antibakteriální vlastnosti – Bambus obsahuje přirozenou složku Bamboo Khun, která likviduje bakterie. Stejnou složku obsahuje i samotné vlákno, a proto je oblečení rezistentní vůči zápachu i při dlouhodobém nošení.

Bambus a životní prostředí

Bez pesticidů a hnojiv – Stejná složka (Bamboo Khun), která zajišťuje rezistenci oblečení vůči zápachu, přirozeně pomáhá rostlině v boji proti nemocem a napadení škůdci. Na bambusových farmách se díky tomu nepoužívají pesticidy, které mohou dráždit pokožku.

Obnovitelný zdroj – Bambus patří k nejudržitelnějším přírodním vláknům. Roste rychle – v textilní výrobě nejrozšířenější odrůda zvaná Moso doroste do výšky přes 20 metrů za pouhých 45–60 dnů. Při pěstování odpadají problémy s pesticidy, hnojivy a opětovnou výsadbou. Díky tomu nedochází k dalšímu rozšiřování zemědělských ploch a ničení lesů, které jsou domovem pro vzácné pandy velké. Mimochodem, druh bambusu Moso, ze kterého se vyrábí naše oblečení, nepatří na jídelníček těchto pand.